![](https://mbu.cas.cz/wp-content/uploads/2025/01/oresak-aktualita-na-web--330x225.png)
Ty hodnoty jsou alarmující. „Kdyby si běžkaři uvědomili, že v okolí nástupních míst je kvůli nim 50x vyšší koncentrace těchto toxických chemikálií než v čistírně odpadních vod, tak by třeba přestali přírodu vědomě ničit,“ říká Jaroslav Semerád z Mikrobiologického ústavu AV ČR, který společně s Tomášem Cajthamlem zkoumá vliv používání lyžařských vosků na přírodu v Jizerských horách.
![](https://mbu.cas.cz/wp-content/uploads/2025/02/Odber-vzorku-1-2-scaled.jpg)
![](https://mbu.cas.cz/wp-content/uploads/2025/02/Odber-vzorku-2-2-768x1024.jpg)
V lyžařských voscích s fluorem se nacházejí per- a polyfluorované látky (PFAS), jejichž používání je sice zakázáno na závodech, platná legislativa ale jejich výrobu i prodej dále umožňuje. Vědecké studie přitom opakovaně potvrzují velmi negativní dopady zmíněných chemikálií na životní prostředí i lidské zdraví. „Bohužel pozorujeme tyto látky v biotě, tedy například v rybách, potůčcích, v půdě… Příroda je tomu vystavena. A lze říci, že z aktuálních studií se čím dál více ukazuje, jak nebezpečné tyto látky jsou,“ varuje RNDr. Jaroslav Semerád, Ph.D. z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.
„Tyto chemikálie se v podstatě nerozkládají v životním prostředí. Jsou věčné. Jejich nebezpečnost spočívá rovněž ve schopnosti bioakumulace, což znamená, že se mohou hromadit v organismech, včetně lidí, a způsobovat potenciální toxické účinky. Studie ukazují, že mohou ovlivňovat endokrinní systém, imunitní systém a mohou i způsobit rakovinu,“ dodává prof. RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D., DSc. z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Mikrobiologického ústavu AV ČR.
Používání fluorových vosků je už od minulé sezony kompletně zakázáno na závodech Mezinárodní lyžařské federace, Mezinárodní biatlonové unie i seriálu Ski Classics, do něhož patří také Jizerská 50. Největší vliv na znečištění přírody ovšem nemají elitní závodníci, ale rekreační běžkaři.
Za posledních devět měsíců vědci odebrali v Jizerských horách 800 vzorků. A jejich výsledky jasně ukazují, že hotspoty kontaminace jsou na nástupových místech běžkařských tras a domazávacích stanicích. „Tam je koncentrace PFAS látek až stokrát vyšší než jinde. Bohužel jsou tato místa v okolí vodárenských nádrží, ze kterých čerpá pitnou vodu Jablonec i Liberec. Proto se v rámci projektu snažíme zjistit, jak lyžařské vosky kvalitu této vody ovlivňují,“ dodávají vědci, jejichž výzkum byl podpořen grantem Technologické agentury ČR.
Loni se vybralo 1200 fluorových vosků
Už druhým rokem se snaží situaci zvrátit iniciativa Výměna vosků, kterou organizuje společnost SPRINT. Ta do Česka dováží vosky značek Swix a Toko, které jsou již několik let kompletně fluorfree a na trh žádné vosky s fluorem nedodávají. Jejich představitelé zastavili veškerý vývoj i výrobu fluorových vosků v momentě, kdy se dozvěděli o dopadech těchto látek na životní prostředí i lidské zdraví. Tedy ještě o rok dříve, než bylo zakázáno jejich použití na závodech.
Samotní lyžaři i prodejci ale ještě mají dostatečné zásoby starších fluorových vosků, které používají nebo prodávají. Právě na ně cílí SPRINT se svou iniciativou výměna vosků, v rámci které se za minulý rok vybralo 1200 vosků, tedy přibližně 70 kg těchto toxických chemikálií. „To množství odevzdaných vosků je úžasné a jedná se o zajímavý precedent, jak začít s touto situací něco dělat,“ oceňuje tuto iniciativu Semerád.
![](https://mbu.cas.cz/wp-content/uploads/2025/02/Vybrane-vosky-2-1024x658.jpg)
V rámci akce Výměna vosků mohou všichni lyžaři vyměnit své fluorové vosky za bezfluorové. „Stačí, když odevzdáte starý fluorový vosk a dostanete od nás 50% slevu na nákup jeho bezfluorové alternativy. Tato akce se vztahuje i na použité vosky a také na vosky od jiných výrobců,“ vysvětluje Weisshäutel.
Lyžaři mohou své vosky vyměnit v rámci Jizerské 50, která je do této iniciativy také aktivně zapojena. Výměna bude probíhat po celý závodní víkend na stánku Swix v OC Nisa a v Mazacím servisu Swix na stadionu Bedřichově. Této akce se ovšem účastní také dvanáct prodejců po celém Česku, u kterých bude možné vosky vyměnit až do konce března.
Kompletní seznam prodejců a další praktické informace o výměně najdete zde.
Zdroj: Tisková zpráva společnosti SPRINT