Interakce bakterie-hostitel
Život je o interakcích. Jedním z nich je interakce mezi bakterií a hostitelem, kterou studujeme.
Interakce bakterie-hostitel může být prospěšná pro oba (vzájemná interakce), nebo může nastat bez jakékoli újmy nebo přínosu pro hostitele, ale může být prospěšná pro bakterie (komenzální vztah). Alternativně může být interakce škodlivá pro hostitele, ale prospěšná pro bakterie (patogenní nebo parazitární interakce).
Sekreční systémy umožňují bakteriím interagovat s prostředím a modifikovat prostředí. Naše současné výzkumné projekty se zaměřují na efektorové proteiny typu III , které jsou produkovány bakteriemi a jsou injikovány do hostitelské buňky bakteriálním zařízením podobným injekční stříkačce, známé jako sekreční systém typu III (T3SS) .
Injektisom T3SS je sofistikovaný proteinový exportní aparát, který umožňuje dodávání efektorových proteinů typu III z bakteriálního cytosolu do buněčného cytosolu přes vedení pokrývající dvě bakteriální membrány a plazmatickou membránu cílové buňky. Skládá se z extracelulárního jehlovitého přívěsku, který vyčnívá z bakteriálního povrchu a je spojen se sekrečním systémem zabudovaným do buněčné stěny řízeným přidruženými cytoplazmatickými složkami.
Specifická role T3SS v bakteriální patogenezi je řízena jeho expresí a sestavováním a repertoárem translokovaných efektorových proteinů typu III, které manipulují signálními cestami a obranou hostitelské buňky. Odhalili jsme, jak efektorové proteiny typu III působí uvnitř hostitelských buněk a jaké jsou podrobnosti a funkční důsledky jejich interakcí a/nebo enzymatických aktivit. Řešíme je u druhů Bordetella, Salmonella a Aeromonas.