Buněčná biologie infekcí
Kamanová LAB
V naší laboratoři se zabýváme bakteriální patogenezí a vznikem bakteriální virulence. Studujeme zejména efektory takzvaného sekrečního systému typu III, jehož fungování je někdy přirovnáváno k miniaturní injekční stříkačce. Po vstříknutí efektorů z bakterie do cílové buňky hostitelského organismu dochází jejich působením k narušení vnitřních procesů buňky a utlumení obranyschopnosti hostitele. Věnujeme se právě mechanismům této subverze. Zajímá nás, jakým způsobem efektory působí na hostitelské buňky a jaké jsou funkční důsledky jejich vazebných a enzymatických aktivit.
Naším modelovým systémem jsou patogenní bordetely, které kolonizují dýchací trakt savců a způsobují respirační infekce. Chceme pochopit molekulární mechanismus působení efektoru BteA a jeho roli v patogenezi černého kašle způsobovaného bakteriemi B. pertussis a B. parapertussis.
Rovněž se věnujeme rodu vodních bakterií Aeromonas. Tyto bakterie kódují mnoho rozličných efektorů sekrečního systému typu III. Snažíme se odhalit roli efektorů v ustanovení symbiózy rodu Aeromonas s pijavicí lékařskou.
Co se u nás děje?
Zadaným kriteriím neodpovídá žádná aktualita.
Zaměření výzkumu
Druhy Bordetella , B. pertussis , B. parapertussis a B. bronchiseptica , takzvané klasické bordetellae, způsobují respirační infekce u různých savců.
Číst víceK vytvoření plně funkčního aparátu T3SS, který může dodávat mnoho různých efektorových proteinů přímo do cytosolu hostitelských buněk, je potřeba asi 30 proteinů. Dohromady geny nezbytné pro správnou funkci sekrečního systému a jeho efektorů tvoří několik procent celkového bakteriálního genomu a jejich exprese představuje značnou metabolickou zátěž.
Číst víceKromě patogenních bordetellae studujeme také oportunní a nově vznikající patogenní druhy rodu Aeromonas . Vodní bakterie rodu Aeromonas kódují různé sekreční efektory typu III s dosud neobjevenými funkcemi. Dekódujeme jejich roli v interakci s hostitelem.
Číst víceNáš tým
Seznamte se s členy našeho týmu Laboratoře buněčné biologie infekcí
Kamanová Lab